RSS
CУСПІЛЬСТВО БЛОГИ

Вікіпедія: Наші авторські права безкоштовно належать США!?

Не здивуюся, що за кілька років, після законодавчих змін, все відбудеться за одеським сценарієм – Біло ваше, стало НАШЕ! Це про інтелектуальну власність і авторське право. Не даремно в Європі такі популярні Піратські партії! Можливо, варто змусити цю корпорацію в Україні працювати за українським Законом? Можливо, час починати повністю ігнорувати Вікіпедію? Віри таким глобальним структурам вже нема…

З Вікіпедією у нас було кілька веселих історій. Ця хитра транснаціональна корпорація за кілька років може перетворитися на реальну загрозу для всіх,  кого там згадано. Ось найсвіжіший приклад, що примусив задуматися. Сприймайте цей матеріал як невеселі роздуми про сумне майбутнє людства… Звичайно, можна дискутувати і не погоджуватися. Але, факти… Підкреслю – це власна думка з голови автора, які поки що належать виключно автору! І думки, і голова.

Ми пройшли довгий і складний шлях творення Музею плакату. Зареєстрували, купили експонати. Провели кілька виставок. Зробили піар в пресі. Знайшли приміщення, з усіма домовилися. В Нацмузеї розгорнули виставку, яка стала базовою для приватного музею. Вирішили увічнити процес у Вікіпедії. Що технічно здійснив мій 15-літній син.

Слід зауважити, що процес розміщення матеріалу і внесення правок на Вікі надскладний. Однак, за кілька тижнів стаття зникла! Порушено авторські права Вікіпедії на мій же авторський текст. Почалося листування. Мені запропонували написати абсолютно нову ОРИГІНАЛЬНУ статтю! За законами США, вона автоматично стає власністю засновників Вікі і мені, автору, вже не належить! Це все БЕЗКОШТОВНО – я дарую свій твір! Загрозу відчули? Але, трохи  листування з одним молодим редактором-волонтером. Вдумайтеся!

Велике прохання розблокувати написаний мною матеріал про мій же приватний Музей плакату України! http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1%83%D0%B7%D0%B5%D0%B9_%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D1%82%D1%83_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8 Не може бути плагіатом текст, написаний одним автором і опублікований у його ж блозі! До того ж, я публікуюся десь на сотні різних сайтів! Ваші дії виглядають дещо дивними!

Відповідь – "На жаль, у Вікіпедії діє правило, що опублікований будь-де текст без письмової згоди автора не може бути розміщений дослівно. Відповідно до цього є 2 варіанти:

а) Ви переводите сайт на вільну ліцензію (авторські права зберігаються, але вони не є винятковими, і будь-хто може використовувати інформацію з будь-якою метою, в т. ч. комерційною. Для цього на всіх сторінках сайту слід розмістити наступний текст: "Текст доступний на умовах ліцензії Creative Commons Attribution/Share-Alike" (з лінком на http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, як це зроблено у Вікіпедії.

б) Ви залишаєте копірайт на сайті музею, але тоді необхідно написати дозвіл (текст та адреса є тут:

http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%96%D0%BA%D1%96%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D1%96%D1%8F:%D0%94%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D0%B8), зазначивши сторінки, з яких Ви дозволяєте копіювати інформацію на засадах зазначеної ліцензії.

в) якщо обидва вищезазначені варіанти не підходять для Вас, то текст необхідно переписати своїми словами, аби не було найменших натяків на плагіат (тобто порушення авторських прав). Прошу зрозуміти таку річ, що сервери Вікіпедії з фізичною пам'яттю розташовані у США, де з авторським правом дуже жорстко, а тому ми всі (хочемо того чи ні) діємо і у віповідності до українського законодавства (фізична адреса IP, громадянство автора), і у відповідності до американського (фізичне розташування серверів Фонду Вікімедіа).

І

У Вікіпедії все дуже просто: Вікі поширюється на засадах ліцензії, яка несумісна з копірайтом. Відповідно: або необхідно тексти із самого початку розміщувати під вільною ліцензією, або переписувати заново. Щодо інших музеїв, то не завжди є можливість перевірити хто що додав... Всі вікіпедисти - волонтери, і, на жаль, не так багато займається звіркою ліцензійного стану тексту, що в умовах західного підходу до авторського права є головним аспектом, завдяки чому Вікіпедія є вільною: тобто свобода на використання текстів, які не порушують авторського права, та можливість використання цих матеріалів з комерційною метою. Для багатьох ці правила здаються абсурдними, але це основоположне правило, яке незмінно. Ще раз повторюю, що Вікіпедія - не просто енциклопедія, а є ресурсом, ліцензійний статус матеріалів якого несумісний з копірайтом. Або сайт має бути на сумісній ліцензії, або треба переписувати текст, аби не було плагіату. Це у нас складається враження, що інтелектуальною власністю можна нехтувати (бо ми до такого звикли), а на заході з цим набагато суровіше. А Вікіпедія є західним ресурсом із західними правилами (конкретно - США). Сподіваюсь, Ви розумієте про що я..."

Що я зрозумів. Авторські права мільйонів громадян різних країн БЕЗКОШТОВНО отримує певна група людей у США. У будь-який момент відбудуться глобальні, добре продумані одночасні законодавчі зміни, як це сталося з визнанням гомосексуалізму, і що? Чи не подадуть власники Вікі, чи їх нащадки - а то все реальні люди, що не проти трохи підзаробити, мільйони позовів на тих, хто якимось чином щось використав з Вікі? А такий варіант цілком можливий...

Заплутана ситуація. Як це співставляється з законами УКРАЇНИ? Ось у чому питання... У нашому випадку - мій текст вже мені не належатиме? Якщо я його десь продублюю, наприклад в друкованій версії журналу, в книзі - можу теоретично отримати позов якогось бравого американського іудейського юриста за порушення авторського права Вікі! А розмір відшкодувань може бути мільйонним! Підкреслю, нині це теоретично. Кілька років тому про дозвіл на одностатеві шлюби теж говорили з гумором. Нині все різко поголубіло. За чіткою командою Всесвітнього іверського вже давно не таємного уряду.

І чомусь у мене таке враження, що реальні власники такої надпотужної транснаціональної корпорації як Вікіпедія, ходять з тими таємними правителями світу до однієї синагоги.

Не здивуюся, що за кілька років, після законодавчих змін, все відбудеться за одеським сценарієм – Біло ваше, стало НАШЕ! Це про інтелектуальну власність і авторське право. Не даремно в Європі такі популярні Піратські партії!

Можливо, варто змусити цю корпорацію в Україні працювати за українським Законом? А ще краще, створити свою, власну електронну енциклопедію. Готовий волонтерський корпус вже є. Але, то фантастика. Тож чекаємо наступного кроку до золотого мільярду. Недовго залишилося…

Можливо, час починати повністю ігнорувати Вікіпедію? Віри таким глобальним структурам вже нема…

 

 

Підписуйтесь на iPress.ua в соціальних мережах Facebook та Twitter. Будьте в курсі останніх новин. Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити редакцію
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

КОМЕНТАРІ (2) +

Додати коментар

 • YurB19 серпня 2013 23:28
  Автор статті анічогісінько не розуміє в авторських правах... В самій основі філософії Вікіпедії — неможливість її «захоплення» однією людиною чи групою людей — і саме це закладено в умовах ліцензії, на якій поширюється текст Вікіпедії. Ніякі права нікуди не віддаються... Автори дозволяють кожній людині — всім 7 мільярдам населення Землі копіювати і як-завгодно використовувати текст Вікіпедії АЛЕ ПРИ ТОМУ НЕ ПЕРЕДАЮТЬ І НЕ ВІДДАЮТЬ жодних ексклюзивних прав комусь у США чи на Марсі. Джиммі Вейлз має не більше прав на ваш текст, ніж будь-який відвідувач Вікіпедії. А статтю вилучили не тому, що «порушуються права Вікіпедії», а тому, що текст був копією з веб-сайту, а на веб-сайті не було зазначено, що текст дозволено використовувати. Адміністратор не має можливости перевірити, чи користувач, який завантажив текст, дійсно автор веб-сайту, тому не може брати на себе відповідальність за скопійований текст. Відповісти
 • юрій Пероганич19 серпня 2013 16:35
  Пан віктор Тригуб, автор статті, схоже, не до кінція розібрався з авторським правом на матеріали. які публікуються у Вікіпедія.
  Так Вікіпедія — це виклик і загроза пропрієтарним, або власницьким підходам до авторського права. Так у Вікіпедії не зберігаються майнові права авторів. Так, у Вікіпедії не платять за створений контент. Так, кладучи текст чи зображння до Вікіпедії, автор твору (буль-то ціла стаття, один абзац, речення чи навіть окреме слово чи кома) погоджується, що будь-хто може використати його твір у будь-яких цілях, навіть продати. Більше того, автор свору дозволяє створювати на основі його творів — похідні твори — тобто дозволяє як завгодно змінювати свій твір!
  Проте автор твору передає не всі права. Він зберігає немайнове право згадування себе як автора. Він зберігає право на те, що виконані кимось зміни не будуть приписані йому. За автором зберігається ще одне право — похідні твори мають поширюватися за тією ж вільною ліцензією.
  Вікіпедія — вільна енциклопедія. Вільна від оплати за користування, вільна від реклами, вільна для редагування. Будь-ким.
  Вікіпедію ніхто і ніколи не зможе приватизувати. Вікіпедія існує у тисячах примірниках. Якщо хтось захоче комерціалізувати Вікіпедію або змінити її основні правила, вона відразу вигулькне в іншому місці з іншою назвою. Тому що це дозволяє та ліцензія, під якою у Вікіпедії публікуються тести і медійні файли (зображення, звуки, відео).
  Буде Вікіпедія — буде мова. Буде мова — буде народ. Пишіть у Вікіпедію. Відповісти
19 08 2013 10:12
МЕДІА
iPRESS РАДИТЬ