Синдром девальвації культури

Синдром девальвації культури
Головною проблемою української культури останніх десятиліть, якщо не сказати більше – століть, стало те, що ця культура не просто деградує. Вона девальвує, себто знецінюється. Ми не даремно запозичили тут цей суто фінансово-банківський термін, переважно вживаний лише до грошей. Знецінення культурного – системна проблема, яка переслідує наше суспільство дуже довгий час.

Перш ніж говорити про сам процес знецінення, наведемо один розкішний приклад, виведений нами із вельми цікавої дискусії з колегами. Судіть самі, кого пам’ятають, знають і цінують найбільше? Звісно, діячів, які зробили у суспільних розвиток у найрізноманітніших його проявах найбільший внесок. Такий внесок, який впливав би на все суспільство, у певному розумінні змінюючи, ламаючи наявну суспільну свідомість. Такий внесок, як правило, перегортав історичну сторінку, розпочинав новий етап суспільного розвитку.

Так от, раніше пам’ятали, знали і цінували правителів і поетів. (Маємо на увазі найбільш значних державних діячів – царів, князів, полководців, з одного боку, і діячів культури – письменників, поетів, композиторів, художників, з іншого). Так, у XIX столітті пам’ятали Шевченка і Олександра ІІ (не було тоді в України своїх правителів). У ХХ столітті запам’ятали різних людей – від Сталіна і Єсеніна до Стуса і Щербицького. Саме вони – зі знаком "плюс" чи "мінус" - творили історію і змінювали суспільство. Тож вони й відклалися у соціальній пам’яті народу.

А кого ми пам’ятаємо, знаємо і цінуємо зараз? Правителів і спортсменів. Ну, хто вам спаде на думку серед визначних діячів у першу чергу? Ющенко і Кличко. Янукович і Шевченко (тільки не Тарас, а Андрій). Так, саме вони стали найбільш визначними діячами сучасності. Вони впливають на громадську думку. Вони де-в-чому формують соціальні запити громадян. Вони викликають симпатію/антипатію, звертають на себе увагу і формують набір інтересів, поле обговорення, зміст суспільної дискусії.

Куди ж поділися із цього переліку поети? Вони стали сумнішими, менш цікавими, а головне менш запитуваними громадськістю. Вони є, але вони далеко не так потрібні людям, не так впливають на їхні думки, не так сильно своєю творчістю і життям змінюють наявне у нас соціальне середовище. Поетів замінили спортсмени.

У цьому ми й бачимо не просто деградацію, а саме девальвацію культури, її знецінення для переважної більшості громадян, для громади, суспільства в цілому. У чому ж проблема? Де корінь негараздів, які ми бачимо у сучасній культурі? Напевно, відповідь є досить простою. Синдром девальвації культури пов’язаний із тим, що сама ця культура стає дедалі більш масовою. Вона перестає бути чимось елітарним, об’єктом уваги обраних, освічених і належно підготованих до цього людей.

Культура почала задовольняти середній, масовий попит. А цей попит і його моральний, інтелектуальний і ціннісний рівень є дуже й дуже низьким. Відповідно до цього рівня у нашому матеріальному, комерціалізованому суспільстві опускається і пропозиція. Якщо ви хочете дивитися серіали, не чекайте, що телебачення показуватиме вам фільми із "золотої сотні" кінострічок, знятих протягом історії людства. Воно показуватиме саме серіали, а разом з ними низькопробні реаліті-шоу, скандальні новини і все у цьому дусі. Адже таким є запит більшості. А комерційна пропозиція не може йти проти такого запиту. Інакше ця більшість просто відмовиться його сприймати і отримуватиме пропозицію з інший джерел, які, навіть не сумнівайтеся, з’являться вельми швидко.

Ми не хочемо думати. Ми не хочемо вникати і аналізувати. Ми не хочемо здобувати належну підготовку і вчитися, аби сприймати високе і прекрасне. Ми хочемо відпочити на дивані після важкого робочого дня, ні про що не замислюючись і ні на чому особливо не зосереджуючись. Ми не хочемо напружуватися. І сучасна культурна пропозиція – від телебачення і Інтернету як її основних носіїв до конкретних фільмів, авторів, виконавців – дає нам таку можливість.

Адже зовсім не складно спостерігати бої братів Кличко або ж засмучуватися черговим поразкам "Динамо" і Національної футбольної збірної. Це не потребує ані зусиль, ані навиків, ані знань чи підготовки. Це процес, який не вимагає від нас віддачі. Натомість значно складніше вникнути у сенс віршів Шевченка або Стуса, пройнятися описами соціальної дійсності у творах Нечуя-Левицького або ж дослідити перипетії епохи Хмельницького. Для цього потрібні зусилля. А ми їх докладати не хочемо. Ба, може, вже й не здатні.

Піднята проблема культурної девальвації і масовості культурної пропозиції має й свою політичну складову. Адже політична пропозиція, як і культурна, має своєї першопричиною і рушієм суспільний запит. Наприклад, напередодні виборів часто доводиться чути, що "зараз немає, за кого голосувати". Але ж звідки має з’явитися якісна політична пропозиція, якщо ми – суспільство, виборці, громадяни – самі даємо низькопробний і дрібний політичний запит?

Так, ми самі хочемо, аби нам розповідали казки про щасливе життя, "покращення", "зміни", соціальну рівність і так далі. Ми самі хочемо, щоб нам говорили, ніби 1000 євро – реальна зарплата для України. Ми хочемо, щоб не було олігархів, а робочі місця були завжди вільними, причому без кваліфікації, зате із гідною зарплатнею. І коли нам це кажуть, ми на це купуємося. Бо це проста і приємна картинка світу, яку нам комфортно і зручно сприймати. Вона – ця уявна картинка, що її доносять до нас політики, нам подобається, бо не вимагає від нас жодних зусиль.

Натомість ми абсолютно не хочемо чути, що в бюджеті немає грошей на соціальні виплати, що Нацбанк ледь втримує нинішній курс долара і що гроші потрібно вкладати в реальний сектор економіки, інакше за стагнацією виробництва наступить глибока криза. А слідом за нею як марево залишаться нездійсненними гучні обіцянки "покращення", злагоди і високих зарплат. Ми не хочемо чути правди, яка полягає в тому, що наш добробут залежить лише від нас: нашої старанності, наполегливості і підготованості. Адже така правда вимагає від нас зусиль, які, повторимося ми не готові і вже навіть не здатні докладати, що реально змінювати своє життя.

Біда ж у тому, що девальвація культури, політики і всіх інших аспектів соціального життя у суспільстві триватиме доти, доки кожен не зрозуміє: не треба чекати манни небесної – треба змінювати своє життя самому, працювати, готуватися, вчитися і викладатися на повну. Активна і направлена діяльність, усвідомлені соціальні, культурні, політичні, економічні запити та відмова від ілюзії, ніби чогось можна досягти, не докладаючи до цього зусиль, - ось єдино вірні рецепти, здатні вилікувати країну від синдрому деградації культури. Причому лікування слід починати якомога швидше, і робити це повинен кожен для себе, не чекаючи, що за нас це зроблять згори.

Відповідь на шантаж Анкари. Вихід США зі стратегічної авіабази Інджирлік нагадав би Туреччині, що її вплив має межі – CEPA
Відповідь на шантаж Анкари. Вихід США зі стратегічної авіабази Інджирлік нагадав би Туреччині, що її вплив має межі – CEPA
Війна росії проти України не може бути виправдана. росія не має отримати жодних територіальних поступок – експосли США в Україні
Війна росії проти України не може бути виправдана. росія не має отримати жодних територіальних поступок – експосли США в Україні
В очікуванні контрнаступу.
В очікуванні контрнаступу. "Зоопарк" західних танків матиме реальне значення проти російських "динозаврів" Т-55 – Hudson Institute
США намагаються консолідувати демократії для протидії авторитарним режимам. Але агресія Пекіна зростає – Politico
США намагаються консолідувати демократії для протидії авторитарним режимам. Але агресія Пекіна зростає – Politico
Український наступ може бути жахливо кривавим. Але він може стати початком кінця війни – Мік Раян
Український наступ може бути жахливо кривавим. Але він може стати початком кінця війни – Мік Раян
Економіка росії починає руйнуватися. Наступного року грошей не буде – Wall Street Journal
Економіка росії починає руйнуватися. Наступного року грошей не буде – Wall Street Journal
Стратегічний вибір путіна звузився. Наближається час телефонувати Сі? – Лоуренс Фрідман
Стратегічний вибір путіна звузився. Наближається час телефонувати Сі? – Лоуренс Фрідман
Чи втратили США контроль над шпигунами? Парад персон нон-грата продовжується – Тім Вайнер
Чи втратили США контроль над шпигунами? Парад персон нон-грата продовжується – Тім Вайнер
ТОП ЧИТАЮТЬ КОМЕНТУЮТЬ
No articles
СТАТТІ
Бої під Вугледаром. Як ЗСУ відбивали масовані штурми та завдали росіянам великих втрат – Том Купер

Бої під Вугледаром. Як ЗСУ відбивали масовані штурми та завдали росіянам великих втрат – Том Купер