RSS
ПОЛІТИКА БЛОГИ

Міфічна підтримка і маніпуляція свідомістю читача

Ось вам один з найпоширеніших прикладів медіаманіпуляцій. Не найдрімучіший варіант, але доволі поширений у ЗМІ. Дивимося на картинку. Спершу ви читаєте заголовок: "Громадськість Львівщини вимагає об'єктивно розслідувати події в Мукачевому". На це в пересічних читачів йде від 3 до 5 секунд.
Міфічна підтримка і маніпуляція свідомістю читача

Одразу ж ліричний відступ: частина читачів, особливо в інтернет-змі, на цьому читання завершує. А останні дослідження поведінки читацької аудиторії в соцмережах показують, що люди усе частіше лайкають заголовки новин, не читаючи самих новин. Тож хтось одразу після прочитання заголовка новину лайкне і піде собі далі.

У голові в них відкладеться те, що громадськість Львівщини, ледь не всі як один вимагають об'єктивного розслідування. До речі, зараз не важливо про що новина і що саме вимагають. Суть не в події, а у формі подачі новини. Бо таких подач щодо різних тем у ЗМІ багато. 

Йдемо далі. Ті, хто не полінувався відкрити новину і прочитати бодай перший абзац (а таких, як ви розумієте, менше, бо на це треба витратити уже 30-40 секунд часу), ті прочитали, що це виявляється не уся громадськість Львівщини вимагає, а лише її частина - громадські активісти. І взагалі вони не просто вимагають, а ще й підтримують заяву однієї із сторін конфлікту. При цьому зрозуміло дві речі. 1) Активісти - це апріорі невелика за чисельністю частина громади, тому не можна називати їх "громадськість Львівщини". 2) Усі, хто лайкнули заголовок і не прочитали новину залишилися не вкрусі, що окрім вимоги "об'єктивного розслідування" вони фактично підтримали одну із сторін конфлікту. Може в реальності вони їх і підтримують, але в цьому випадку вони зробили це несвідомо.

Читаємо далі. А далі ніж 1 абзац читають новину ще менше людей. Бо на це треба витратити 3-5 хв. часу. (Насправді там новина з 5 абазців складається. Картінку довелося врізати). Але ті, хто дочитав дізнаються, що це навіть не всі активісти Львівщини "вимагають і підтримують", а лише півтора десятка організацій, чисельність яких рідко перевищує півтори сотні осіб. За допомогою нехитрих арифметичних маніпуляцій дізнаємося, що за вжитим у заголовку словосполученням "громадськість Львівщини" в кращому випадку мається на увазі 2-3 тисячі осіб з 10 чи 15 громадських організацій. А населення Львівщини, між іншим - це понад 2,5 мільйона людей, котрі наплодили уже майже 6 000 різних ГО. 

Отже, коли медіа публікує новину з таким заголовком, то намагається видати думку 0,1% чи швидше навіть думку 0,01% мешканців Львівщини за думку усіх 100℅. Тадам!

П.С. Є сенс додати, що в більшості випадків медіа це роблять несвідомо. Про причини мо якось іншим разом.

Підписуйтесь на iPress.ua в соціальних мережах Twitter, Facebook та Google+. Будьте в курсі останніх новин. Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити редакцію
Розкажіть друзям!

Читайте новини також російською мовою.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

КОМЕНТАРІ (0) +

Додати коментар

14 07 2015 16:21
МЕДІА
iPRESS РАДИТЬ
No articles
СТАТТІ